Martin Daneš | | muži

Divizní áčko Lanžhota vyzve v MOL Cupu 30. 8. prvoligový Zlín!

Los v živém přenosu ČT Sport přiřkl Lanžhotu do 2. kola fotbalového poháru MOL Cup prvoligového soupeře, kterým je patnáctý tým Fortuna:ligy FC Zlín vedený koučem Pavlem Vrbou. Bývalý trenér reprezentačního A-týmu bude pravděpodobně největším lákadlem pro fotbalové fanoušky z Lanžhota i širokého okolí. Zápas začne ve středu 30. srpna 2023 v 17 hodin.

Lanžhot se s ligovými mužstvy neutkává každý den, vždy jde o fotbalový svátek. Před 4 lety se v legendárním pohárovém utkání před kamerami ČT a před více než třemi tisícovkami diváků střetli Lanžhotčané s ostravským Baníkem (1:3), vloni v červnu rámci oslav 100. výročí založení klubu změřil síly Na Šlajsi právě se Zlínem (0:2, 800 diváků). Mimo to už třikrát v přípravě hrál také s prvoligovou slovenskou Skalicou (0:2, 1:4 a 0:3).

Zlín není v letošní sezoně zrovna v herní pohodě, ve čtyřech dosavadních ligových utkání uhrál jen bod a je předposlední. To ale neznamená, že by Vrbova parta neměla kvalitu. Gólman Dostál, obránci Čelůstka a Simerský, záložník Didiba, ofenzivně laděný matador Fantiš nebo kanonýr Vukadinovič. To jsou všechno zvučná jména a je jen na trenéru Pavlu Vrbovi, jestli je uvidíme i na Šlajsi.

Z domácího kádru si loňské utkání proti tehdejšími FC Trinity Zlín pamatuje přibližně polovina letošního kádru, jmenovitě Tuček, Šenk, Mikúšek, Pidruchnyi, Krč, Ravas, Balážik, Burac a Kollár.

Loňské měření sil se Zlínskými může být pro lanžhotský klub menší nevýhodou.
„Je pravda, že jsme mohli dostat i jiné prvoligové celky, ale v osudí byla také mnohem méně zvučná jména. Možná to loňské přátelské utkání pár lidí odradí, ale i tak si myslím, že to bude pro ostatní velký svátek a návštěva bude nadstandardní, půjde o hodně. Právě pro lidi to děláme a věříme, že nás fanoušci z okolí přijdou i ve všední den ve velkém počtu podpořit,“ říká trenér lanžhotského áčka Jaroslav Hílek.

A co říká na sílu pohárového soupeře? „Jestli to bude hratelné? Karty jsou jasně rozdané, ať už by šlo o jakékoliv ligové mužstvo, bude jasným favoritem, vůči kterému máme totální respekt. V divizi máme nějakou kvalitu, ale proti prvoligovým mužstvům už můžeme jen překvapit. Nemám rád, když se říká, že si zápas půjdeme užít, ale chceme uhrát co nejlepší výsledek. MOL Cup je ale čím dál atraktivnější, takže ty tam jsou doby, kdy jej ligové celky chodily odehrát jen z povinnosti a mohly by nás podcenit," dodává s tím, že pod tlakem bude hlavně soupeř, který může v poháru jen ztratit.

To pro
Zlínský deník potvrzuje i druhá strana. „Soupeře pro druhé kolo MOL Cupu jsme až tolik neřešili. Věděli jsme, že se utkáme s týmem z nižší soutěže, takže naší povinností je vyhrát a postoupit,“ má jednoznačný cíl asistent trenéra Zlína Vít Vrtělka. „Pro nás je to další soutěž, ve které můžeme dát prostor i méně vytíženým či mladším hráčům a uspět v ní. Pořád je lepší hrát takovéto zápasy než jenom trénovat. Prostředí v Lanžhotě neznám, ale nemáme to tam daleko, takže věřím, že na nás přijdou diváci a zápas si užijí,“ přeje si Vrtělka.

S prvoligovým soupeřem je spokojen i mladý lanžhotský záložník Richard Svoboda. "Do dalšího kola MOL Cupu jsem si přál jakýkoliv tým z první ligy a vyšlo to. Jelikož je to prvoligový tým vedeny zkušeným trenérem Pavlem Vrbou, tak si myslím že nás čeká atraktivní fotbalové utkání. Minulou zimu jsem hrál přátelské utkání proti slovenské prvoligové Podbrezové, jinak jsem se s tak kvalitním mužstvem zatím nikdy nesetkal. Uvidíme, jestli proti Zlínu nastoupím, budu muset odevzdat vše na trénincích, v divizních zápasech a zbytek už bude na trenérovi," dodal.