MOL Cup 1 kolo, úterý 08.08.2023, 18:00

Sokol LanžhotTJ Start Brno

3:2 pk (1:0, 1:1, 2:2)

Drama až do tmy. Lanžhot v penaltách vybojoval postup do 2. kola MOL Cupu

Diváci v úterý v Lanžhotě nemohli dostat větší porci fotbalu. Sto dvacet minut fotbalu, čtyři branky, červená karta a nakonec penalty s úspěšným koncem. To bylo 1. kolo MOL Cupu proti třetiligovému Startu Brno. Byly to velké nervy, ale když domácí střelci ani jednou neselhali, mohla se těsně před devátou hodinou večer potemnělou Šlajsou ozývat klubová hymna a ohlušující potlesk témě 400 diváků, kteří s okousanými nehty vydrželi na tribunách až do poslední penalty. Po výhře 3:2 tak svěřenci trenéra Hílka mohou očekávat 14. srpna los dalšího kola poháru, a v něm už velmi pravděpodobně prvo- nebo druholigového soupeře.

Odráška - Šenk, Milota, Mikúšek (K), Koprna - Cypris (68. Kollár, 94. Pidruchnyi), Totka, Krč, Balážik, Svoboda (56. Bogdalík, 119. Včelka) - Burac

TJ Start Brno:

Špelda - Kaláb (56. Matulka), Avdić (K), Březina (67. Šumbera), Pařízek, Sedlo, Ryšavý, (46. Duda), Halcin (78. Papež), Vantuch, Szewieczek, Havlín (116. Zikl)

⚽ Branky: 19. Krč Jakub, 105. Balážik Peter (p.) - 57. Havlín Dominik, 101. Matulka Radek

Stadion: Na Šlajsi, Lanžhot

Na jaře byl Start Brno ještě přímým soupeřem Lanžhota v divizi (remíza 1:1), suverénním vítězstvím v soutěži si ale brněnský celek vybojoval postup do MSFL a slušně na vyšší soutěž posílil. I proto byl papírovým favoritem zápasu. Oba týmy zvolily vyčkávací taktiku, krátké přihrávky a co nejvíce držely míč, což vyústilo ve vlažnou první čtvrthodinu. Hru rozhýbala až první branka. V 19. minutě vybojoval domácí kapitán Mikúšek standardku dvacet metrů od brány soupeře. K balonu se postavil Balážil a nacvičeným signálem poslal balon lehkým obloučkem za zeď, kam si naběhl Krč a otevřel skóre – 1:0. Hned vzápětí mohl vedení Lanžhota navýšit Burac, jako tank prošel přes čtyři soupeře, ale jeho lob přes brankáře skončil nad břevnem. Hosté poprvé zahrozili ve 25. minutě, kdy koníček Havlína skončil nad bránou a radovat se Starťáci nemohli ani po dvou zakončeních z ofsajdu. Do kabin tak odcházeli spokojenější domácí.

Druhá půle byla již mnohem akčnější, hra měla vyšší tempo a nechyběly ani šance. Více jich měli hosté, kteří se po hodině hry dostali na koně. V 58. minutě totiž nachytali obranu domácích v nedbalkách
Havlín, který snadno přeloboval Odrášku - 1:1. Hosté mohli rozhodnout po rozích, ale Avdić ani Havlín nezamířili přesně. Poslední velkou šanci Lanžhota měl Balážik, který po centru Bogdalíka v naprosté tutovce trefil jen brankáře.

Zasloužená remíza se tak přenesla i do prodloužení, které ale nebylo ani v nejmenším nudné. Nad potemnělým stadionem se chytali za hlavu nejprve domácí, když obrana Lanžhota zaspala rychle rozehranou standardku,
Matulka si naběhl na kolmici a před gólmanem nezaváhal - 1:2. Pět minut před koncem druhého prodloužení za to ale z posledních sil vzal Burac, hostující kapitán Avdič ve vápně zatáhl za záchrannou brzdu a zamířil po druhé žluté do kabin. Lanžhot navíc kopal penaltu, kterou Balážik ve 115. minutě proměnil – 2:2. Lanžhot byl rázem na koni, ale na obrat už nebylo sil, naopak hosté v poslední minutě trestuhodně netrefili domácí bránu a Šlajsa si nahlas oddechla.

Na penalty šli už téměř za tmy postupně domácí Totka, Balážik, Burac, Včelka a Krč - a všichni proti mladému gólmanovi Startu uspěli. Na druhé straně Odráška vychytal Šumberu, a tak se mohou Lanžhotčané po výhře 5:3 na penalty radovat z postupu a vyřazení třetiligového nováčka. Druhé kolo MOL Cupu je na programu ve středu 30. srpna, můžeme se těšit na zatím neznámého soupeře, který už by se měl rekrutovat z koše s prvoligovými a druholigovými celky. (los bude v pondělí 14. 8. v 11hod. na ČT sport)

Nyní ale musí Lanžhotčané rychle zregenerovat, už v neděli 13. 8. od 17 hodin je čeká domácí divizní mistrák s nepříjemnými Tasovicemi.

Jaroslav Hílek (trenér Lanžhota): „Do utkání jsme šli s jediným cílem – postoupit. A to nám vyšlo. Pro domácí diváky to muselo být asi nejvíc, co mohli dnes vidět, ty úspěšné penalty. Až na prvních deset minut jsme hráli v hlubším bloku, než jsme v divizi zvyklí. Potom jsme měli hru až do vyrovnávací branky na 1:1 pod kontrolou. Neměli jsme extra moc šancí, ale vedení jsme klidně mohli navýšit. Místo toho jsme dostali smolný gól. A od té doby už jsme nebyli kompaktní, byli jsme víc nervózní a Start se postupně dostával do hry. Jak na hřiště přišel střídající rychlík Matulka, ten nám dělal velké problémy. Směřovalo to k zasloužené remíze. V prodloužení šli nejdříve do vedení oni, zase po našem zaváhání, ale penalta na Erika Burace byla jasná. Ty penalty tak byly zasloužené. Přiznám se, že jsme už v prodloužení s kolegou Velickým taktizovali, kdo ještě může, koho nechat na hřišti, abychom tam v závaru měli hráče, kteří penalty umí kopnout a mají na to nervy. A klobouk dolů před kluky, všech pět je zahrálo brilantně. Je jasné, že si teď přejeme někoho z první ligy, proto jsme chtěli postoupit, a proto tady ten fotbal pro lidi děláme. A když by to nebyl prvoligista, tak takového soupeře, přes kterého by se dalo projít ještě dál (smích). Ale spíš si kvůli lidem a atmosféře přejeme prvoligový tým, jako jsme to před několika lety měli Baník Ostrava. To bylo super, to byl svátek.“

"Jeden druhého podržíme a věřím, že se nám zase začne dařit," tvrdí obránce Peter Šenk

V devětadvaceti letech je krajní obránce Peter Šenk třetím nejstarším hráčem na divizní soupisce Sokola. Na Šlajsi už je jako doma,...

Víkendový program našich zápasů

Kdy a kde se o nadcházejícím víkendu představí naše mužstva.

deník.cz: Lanžhot se vrátil z Humpolce bez bodů. Dozadu vůbec nefungujeme, tvrdí Hílek

Krize pokračuje. Fotbalisté Lanžhota v nedělním zápase čtyřiadvacátého kola divize D padli 2:3 na hřišti desátého Humpolce. Na první...