Martin Daneš | | muži

„Nad inkasovanými góly dost přemýšlím, přehrávám si je i dvacetkrát,“ přiznává lanžhotská brankářská jednička Dominik Žúrek

Na podzim se ještě střídal s kolegou Klimešem v bráně divizního Lanžhota celkem pravidelně. Po zimním odchodu zkušenějšího kolegy do Rakouska už zůstala veškerá zodpovědnost mezi třemi tyčemi na něm. A popasoval se s ní na výbornou. Navzdory tomu, že ještě není Dominiku Žúrkovi ani 20 let, nastartoval jaro parádně a za zpevněnou obranou Sokola inkasoval v šesti jarních zápasech pouze jediný gól z hlavy útočníka Staré Říše. I díky jeho spolehlivým zákrokům v důležitých okamžicích zatím Lanžhot na jaře v divizi neprohrál.

Jak jste se dostal k chytání? Chtěl jste být odmalička brankářem nebo jste nastupovali i v poli?
„K fotbalu mě přivedl taťka s dědou. V přípravce jsem ze začátku opravdu hrával zápasy jako hráč v poli, ale netrvalo dlouho a přesunul jsem se do branky. A v té už jsem zůstal.“

Během působení v Žilině jste byl v mládežnických ročnících U15, U16 a U17 zván i na reprezentační srazy. Jaké vzpomínky máte na mezistátní zápasy?
„Ano, mám pár startů za slovenskou reprezentaci v přípravných zápasech, vzpomínky jsou pozitivní i negativní. Dojmy jsou smíšené, protože pár zápasů vyšlo, a pár zase ne. Každopádně do života Vám takové zápasy dají opravdu hodně.“

Pojďme na působení v Lanžhotě. Kdo Vás loni na podzim zlákal ze Šamorína do Lanžhota? Znal jste některé budoucí spoluhráče už z dřívějška?
„V Šamoríně jsem byl jen na půlročním hostování, abych se rozchytal po roční pauze zaviněné operací. Bylo potřeba, abych se zase dostal do zápasové praxe. Vlastně to bylo náhodné setkání s trenérem Andrejem Fišanem, se kterým jsem se znal už z dřívějška, i díky němu jsem byl v Žilině a v reprezentaci. V létě 2022 jsme se potkali a dohodil mě do Lanžhota. Díky tomu jsem tu doteď. Jen pár kluků z Lanžhota jsem znal od vidění, ale s některými jsem byl i v kontaktu.“

Na podzim jste se střídal s Kubou Klimešem v brance, avšak výkony obrany nebyly úplně ideální. Co týmu chybělo k lepším výkonům?
„Tady musím v první řadě poděkovat Kubovi, dost mi pomohl adaptovat se na mužský fotbal a uměl dobře poradit. No, na podzim přišlo hodně nových hráčů a nebyli jsme asi tak sehraní. Taky si myslím, že jsme měli v hodně zápasech smůlu a prohráli jsme je často o gól. Bylo těžké to nějak ovlivnit. Ale i takovým obdobím si musíte projít.“

Trenér Hílek od zimy opakuje, že jste se v tréninku zaměřili na obranu, abyste nedostávali zbytečné góly. To se zatím docela daří, dostal jste v šesti zápasech jen jeden. Co se oproti podzimu tak změnilo?
„Souvisí to s předchozí otázkou. Už se lépe poznáme, víme, co od koho můžeme očekávat v zápase. A taky to štěstí už se k nám konečně obrátilo čelem, když jsme to potřebovali.“

Jste ten typ gólmana, co si góly vyčítá a přemýšlí, co mohl udělat lépe, nebo jste pohodář a hodíte to rychle za hlavu?
„Jsem ten typ, co nad tím fakt hodně přemýšlí, možná je to spíš moje nevýhoda. (smích) Umím si klidně inkasovaný gól pustit i dvacetkrát a prozkoumám každý detail, aby se to neopakovalo v dalším zápase.“

V domácích zápasech na jaře není výjimkou, že na tebe soupeř díky pozorné obraně nevyslal téměř žádnou přímou střelu. Asi je ale lepší být ve větším zápřahu, že?
„Určitě je lepší mít víc práce, jste stále ve střehu. Když se nic neděje a potom najednou přijde jedna nebezpečná situace, kterou vyřeším špatně, tak to může stát tým tři body.“

Jak udržíš koncentraci v takových utkáních, když spíš mrzneš a sleduješ hru na druhé straně hřiště?
„Není to pro mě nové. V Žilině jsem to taky zažíval, že jsem si celý zápas nesáhl na míč. A pak přišla jedna taková situace a prohráli jsme. Proto jsem se naučil soustředit na každý detail v zápase a nic nepodcenit. Pořád přemýšlím o zápase, co se může stát, předvídám situace, a tak si udržím koncentraci. A právě proto jsem po takových zápasech unavenější víc psychicky než fyzicky.“

Kdyby došlo na penaltu a spoluhráči by si nevěřili, vezmete si balon a šel bys ji jako brankář kopnout?
smích). Tak to popravdě nevím. Asi ne.“

Chytat v devatenácti letech jako týmová jednička čtvrtou nejvyšší českou ligu dospělých, to není špatné. Splnil sis už teď dětský sen nebo míříš ještě výše?
„Není to špatné, že jsem se dostal zpět do hry a do formy po všech těch zraněních. Určitě se budu snažit dostat výš, ale musím být zdravý a podávat stabilní výkony.“

Jaký je tvůj oblíbený brankářský vzor nebo oblíbený tým?
„Aktuálně nemám žádný velký vzor, ale sleduji celkově brankáře ve světě, a snažím se od nich okoukat věci, které dělají.“

Autor: Martin Daneš

Kde a kdy hrají naše mužstva o následujícím víkendu zápasy?