Josef Říha | | klub

Úmrtí Jožulky Uhra zasáhlo i fotbalisty Lanžhota. Napsal jim známou hymnu

Za fotbalový Lanžhot aktivně hrál, dlouhé roky dělal i klubového funkcionáře. Přínos Jožulky Uhra pro tamní fotbalový klub připomíná po každém domácím zápase i hymna Na zeleném trávníku, která doslova zlidověla. Tu známý lanžhotský skladatel napsal už v šedesátých letech minulého století. Dnes ji umí úplně všichni, dokonce si ji pouští i malí kluci.

(Na historické fotografii z r. 1949 Josef Jožulka Uher v horní řadě třetí zprava)

Páteční zpráva o úmrtí Jožulky Uhra zasáhla i fotbalový Sokol. Josef Jožulka Uher byl členem dorosteneckého mužstva, které zaznamenalo největší největší úspěch lanžhotské dorostenecké kopané. V roce 1949 se dorost Lanžhota stal mistrem Čech a Moravy a v souboji mezi čtyřmi nejlepšími mužstvy skončil na druhém místě, jen kvůli horšímu skóre s NV Bratislavou (dnešní Slovan). Až za námi skončily Hořovice a Bohemians Praha.

Po úspěchu v dorostu se Uher i kvůli zdravotní indispozici přesunul do role funkcionáře a pomáhal řídit lanžhotský fotbalový klub. Fotbalem stále žil, i když už aktivně nehrál.

Při zpáteční cestě z venkovního fotbalového utkání Uhra napadla myšlenka, z níž vznikla nová písnička s fotbalovou tematikou. Ze skladby Na zeleném trávníku se později stala hymna, která nabrala na popularitě především díky nové nahrávce. Nejdřív si ji zpívali jen fotbalisté, občas zazněla na výroční schůzi, ale díky sponzorskému daru se nám ji podařilo v novodobé historii nahrát a pouštíme ji po každém zápase.

Text hymny na Zeleném trávníku znají všichni, kteří chodí na fotbal v Lanžhotě. Po vyhraném zápase si ji spolu s diváky zazpívají i domácí fotbalisté, kteří nastupují v D skupině čtvrté ligy.

Přestože vznik hymny sahá do šedesátých let, ani sám autor netušil, jak bude skladba nakonec oblíbená. Pro naši knihu 100 let fotbalu v Lanžhotě se pan Jožulka Uher dokonce vyjádřil, že skladba nebyla podle něj úplně podařená.

Na zeleném trávníku
autor: Josef Jožulka Uher

Na zeleném trávníku, dvaadvacet mladíků,
jedenáct je z nich, chlapcú lanžockých.
Lanžočanú poznajú, že enom vyhrávajú,
a ked vyhrajú, pěkně zpívajú.
Šecí ludé vouajú:
Enom, enom dime!

zdroj: Kryštof Neduchal, breclavsky.denik.cz

Přehled všech našich výsledků

Kompletní přehled jak si vedla všechna naše mužstva.

Z venku opět s bodem. Áčko remizovalo v Havlíčkově Brodu

Havlíčkův Brod letos patří k průměrným týmům, přesto na něj Lanžhotčané nedokázali naplno vyzrát. Na Vysočinu odjeli bez...

Program našich zápasů

Všechny zápasy našich mužstev se tentokrát odehrají v jeden den, sobotu 19.10.