Sokol LanžhotFC Baník Ostrava

1:3 (1:3)
Josef Říha | | muži

Fotbalový svátek: Lanžhot před 3156 diváky podlehl Baníku 1:3

Historický okamžik, na který divizní fotbalisté Lanžhota jen tak nezapomenou. V domácím prostředí, před nejvyšší návštěvností v novodobé historii, sice svěřenci Milana Valachoviče nezačali vůbec dobře, ale utkání nakonec aktivně dohráli a diváky rozhodně nezklamali. Všechny branky padly už v první půli. Po bleskové trefě Ostravanů srovnal Královič, pak se ale dvakrát trefil Baroš a zajistil Baníku postup do dalšího kola.

Klimeš – Šenk, Mikúšek, Bárta, Dobšíček – Hílek (K), Krejčíř – Královič, Bartoš (89. Bakus), Kleiber (79. Lenhard) – Dovhanyuk (83. Lapin)

FC Baník Ostrava:

Budinský – Celba, Pokorný, Procházka (46. Šindelář), Granečný – Holzer, Kaloč, Jirásek (46. Jánoš), Lalkovič – Baroš (K), Smola (63. de Azevedo)

Fotogalerie ze zápasu
Na Šlajsu se ve středu odpoledne sjelo více než 3000 diváků, stovka pořadatelů, bezpečnostní služba, policisté a také přenosové vozy České televize, která utkání vysílala živě. Takovou slávu ještě Lanžhot nezažil. „Hned po losu jsme začali pracovat na tom, aby utkání proběhlo v klidu, lidé si jej užili a nenastaly žádné problémy. Málokdo vidí, kolik práce s tak prestižním utkání je. Tím spíš, když jde o Baník. Byl to pro nás pořadatele desetidenní maraton, v areálu jsme pracovali i pozdě do noci, aby byl na takové utkání připravený a zvládli jsme nápor lidí,“ potvrdil předseda lanžhotského klubu Boris Didov.
Na zápas dorazila i necelá dvoustovka obávaných hostujících fanoušků, kteří ale po většinu času slušně fandili a až na dvě dýmovnice za zády a lomcování s oplocením na konci zápasu se chovali ve svém ohraničeném sektoru slušně. Určitě je potěšilo, když už ve 2. minutě otevřel skóre přesnou hlavičkou k tyči vysoký útočník Smola. V 10. minutě se ale začínalo od nuly. To domácí kapitán Hílek vyslal do úniku Královiče a ten po sprintu k vápnu zvolil těsně před brankářem krátký a efektní oblouček. Domácí stadion vybuchl nadšením jako ještě nikdy.
Lanžhot nastoupil do zápasu v nejsilnější možné sestavě, totožné s tou nedělní. To trenér hostí Páník měl se svými svěřenci o dva dny na regeneraci navíc, přesto několik opor šetřil (například brankáře Laštůvku nebo útočníky Azeveda a Kuzmanoviče). V sestavě ale ponechal několik opor, včetně superstar Milana Baroše. A ten byl rozdílovým hráčem.
Ve 28. minutě stál u vzdálenější tyče, když před ním Krejčíř promáchl centrovaný balon. A bývalý reprezentant se nemýlil. Svou druhou branku přidal po půlhodině hry, když po rohu doklepl zblízka míče ze vzduchu do Klimešovy sítě.
Lanžhot ale vůbec nepůsobil zakřiknutým dojmem, čekal na vlastní polovině na brejky a nechybělo málo a branek v ostravské síti mohlo být i více. Hlavu do dlaní ale musel v první půli schovat Kleiber, když jeho pokus jen těsně minul tyč ostravské brány. „Trošku jsem trnul, abychom nedostali výprask, ale kluci po úvodní brance zjistili, že se s nimi dá hrát. Možná až moc euforicky se vrhli dopředu. Ale právě taktiku jsem oproti divizi neměnil. Stále spoléháme na rychlostní typy hráčů a protiútoky, které nám vychází,“ hodnotil po zápase výkon svých svěřenců lanžhotský kouč Milan Valachovič.
Po změně stran už hosté hráli jen to, co potřebovali, aby je domácí nepřekvapili. Po hodině hry zlikvidoval Klimeš Smolovi dvojitou šanci, na druhé straně měla nejblíže ke gólu Dobšíčkova hlavička z druhé vlny. Šla bohužel jen těsně nad břevno. A když v samém závěru střídající Lapin zakončil svůj únik jen do rukavic brankáře Baníku, skončilo utkání očekávaným vítězstvím Ostravy 3:1. Lanžhot si ale vysloužil od svých příznivců uznání a potlesk ve stoje. Celému národu u televize ukázal, že i s týmem o tři ligy výše se dá hrát ze strany trpaslíka pohledný fotbal s výsledkem na hony vzdáleným ostudě.
„Je škoda, že jsme si hned v úvodu nepohlídali Smolu, na kterého byl určený osobní strážce. Nechtěli jsme Baník pouštět do standardek. A to se nám moc nevedlo. Ještě před vyrovnáním jsme měli dvě dobré šance, ze kterých jsme mohli vytěžit víc a zápas zdramatizovat. Škoda, že se to nepovedlo. Druhou půli už Baník dohrával bez rizika. Ale tím asi výčet negativ končí, byl to fotbalový svátek, hrálo se pro víc než tři tisíce lidí, kteří odcházeli spokojení. Klukům nemám co vytknout, Baník jsme si asi všichni přáli a zahrát si proti ligovému soupeři takového jména, to byla pro všechny zúčastněné odměna za současnou skvělou práci v klubu,“ dodal Valachovič.
Jeho svěřence čeká už v neděli další soutěžní zápas, prvenství v divizi budou hájit na půdě Tasovic.

Martin Daneš

Záznam zápasu ZDE

Program zápasů našich mužstev

Kde a kdy hrají naše mužstva následující zápasy.

Přehled věech našich víkendových výsledků.

deník.cz: Lanžhot ve Staré Říši nezaváhal. Potřebovali jsme se rozjet, přiznal Hílek

Napravili reputaci. Fotbalisté Lanžhota po dvou porážkách opět naplno bodovali. V sobotním duelu dvaadvacátého kola divize D zvítězili na...